שיצו, Shih Tzu

שיצו

ארץ מוצא

מקורו של השיצו הוא ברפובליקה העממית של סין.

היסטוריה

קיימות תאוריות שונות בנוגע למוצאו של הגזע כפי שהוא מוכר לנו כיום. התאוריה הרווחת היא שגזע זה הוא למעשה הכלאה בין לאסה אפסו ופקינז (כלבים שגם מוצאם הוא בטיבט). כלבים אלו הורבעו באופן סלקטיבי, כאשר עדויות להרבעה זו ניתן לראות כבר בציורים סיניים עתיקים, כך שקיומו של הגזע הזה ידוע כבר מן המאה השביעית לספירה. מחקרי DNA שנערכו על הגזע הראו, כי האב הקדמון של הגזע שייך לקבוצת גזעים טיבטיים עתיקים אשר מצביעים על קרבה גנטית רבה לזאב. במקור, השיצו ניתן במתנה לקיסר, ולאחר שהובא לסין ועבר הכלאה עם גזעים נוספים הפך לכלב פופולארי מאוד. הכלבים הראשונים מן הגזע הוברחו לאירופה (לאנגליה ולנורבגיה) רק בשנת 1930, והגזע הובא לארצות הברית רק לאחר מלחמת העולם השנייה, באמצעות חיילים אמריקאים אשר חזרו לארץ מולדתם מן החזית. למעשה, הברחת הכלבים לאירופה ולארצות הברית הצילו את הגזע מהכחדה.

אופי

כלבי השיצו ידועים ככלבים נוחים, רגועים וחברותיים כאשר הם מטופלים כהלכה. זן זה של כלבים הם בעלי אופי נוח, מחשבים ערניים ופעלתנים, ובעיקר אוהבי חברה. הכלבים האלו מותאמים לגידול בדירות קטנות, מאחר והם אינם זקוקים למרחבים להתרוצץ בהם, ומתאימים מאוד לגידול בתוך משפחה עם ילדים.

גובה

גובהו של גזע זה הוא כ- 30 ס"מ.

משקל

משקלו של גזע זה הוא כ- 6 קילוגרמים.

צבע פרווה

צבע פרוותו משתנה ומגוון לאורך כל גופו, ומשלב בין הצבעים חום, אדמדם, שחור ולבן.

אורך פרווה

גזע זה מאופיין בשכבות של פרווה ארוכה וגולשת, אשר נופלת על עיניו ומכסה אותן, וגם צומחת על אפו.

נשירת שיער

למרות פרוותו הארוכה של הגזע, כלבים אלו ידועים ככלבים בעלי נשירת שיער מועטת.

טיפול

הטיפול בגזע זה הוא טיפול ארוך טווח, אשר דורש תשומת לב רבה. זה הוא אמנם גזע קל ללימוד ואילוף, אך הטיפול הבריאותי בו דורש זמן, במיוחד הטיפול בפרוותו העדינה אשר דורשת סירוק, הברשה וטיפוח תמידי. כלבים אלו דורשים סירוק של הפרווה על בסיס יומיומי, וחשוב לספר אותם בימי הקיץ החמים.

תוחלת חיים

תוחלת החיים של הגזע נעה בין 10 ל 16 שנים.

בריאות

לגזע מספר בעיות רפואיות אופייניות:
• בעיות נשימה: בדומה לגזעים כמו הפקינז, הבולדוג והפאג, מבנה האף הפחוס יחסית של השיצו גורם לו לסבול מבעיות נשימה שונות כמו: חרחורים, נשימות מאולצות בעת פעילות גופנית ונחירות.
• בעיות עיניים: המבנה הבולט של העיניים, והפרווה אשר מכסה את העיניים גורמת לגזע לבעיות עיניים חוזרות.
• בעיות מפרקים: כלבים מיניאטורים רבים סובלים מבעיות ברכיים וצליעה, וכך גם גזע זה.
• בעיות עמוד שדרה: בעיות של פריצת דיסק נפוצות מאוד בגזע זה.

הערות

לשם שיצו ישנם שני פירושים: בספה הסינית פירוש השם הוא כלב האריה, והפירוש השני בסינית הוא האישה הכי יפה.

Comments are closed.