רוטוויילר, Rottweiler

רוטוויילר

ארץ מוצא

התפתח כבר בתקופת האבן באיזור טיבט. עם זאת, נראה ראשונה באנגליה בסביבות המאה ה-16.

היסטוריה

רוטוויילר קדום שימש בעבר כלב רועים שרירי וקשוח שצעד עם הליגיונות הרומיים ברחבי אירופה. השם שלו מגיע מהעיר הגרמנית רוטוויל, ששימשה מרכז אזורי לסחר בבקר ואליה הגיע הכלב יחד עם הליגיונות. לכל אורך ההיסטוריה עסק בהנהגה והובלה של עדרי בקר עצומים, תוך כדי שמירה על העדרים מפני טורפים. שימש גם לציד של חזירי בר ומוכר בתור כלב קצבים.

אופי

סוג כלב מאוד דרוך ובן לוויה אוהב ונאמן. לויאלי למשפחה, מתחבר בקלות, רגוע ובטוח בעצמו. מהיר מאוד ללימוד וקל לריצוי ולאילוף. כלב חזק בעל סיבולת גבוהה מאוד, עם נטייה קלה לרכושנות. יש למנוע דומיננטיות מגיל קטן ולהגדיר היטב את החוקים כבר כשהוא גור. אפשר למנוע רכושנות בעזרת ליטופים בזמן שהוא אוכל, להרגיל אותו לכך שאנשים לוקחים את צעצועיו ולהקפיד על גירוי מנטאלי שמונע התנהגות הרסנית, בעיות בריאות ואגרסיביות. חייב אילוף נכון ותהליך חיברות סבלני.

גובה

זכרים מגיעים לגובה של 63-68 ס"מ, נקבות לגובה של 58-63 ס"מ.

משקל

זכרים מסוג רוטוויילר הם בעלי משקל העומד על 40-50 ק"ג בעוד נקבות מגיעות למשקל של 30-35 ק"ג.

צבע פרווה

צבע שחור בתוספת של כתמים חומים בעיקר על הלחיים, הלוע, החזה, הרגליים והגבות.

אורך פרווה

פרווה עליונה ושטוחה באורך בינוני, פרווה תחתונה צפופה יותר המופיעה על הצוואר ובירכיים.

נשירת שיער

כמעט ואינו משיר שיער וקל מאוד לסירוק וטיפוח.

טיפול

רוטוויילר נהנה מריצה בפארק או טיול בשכונה במשך פעמיים-שלוש ביום. חשוב להקפיד על פעילות מאוזנת עבור גורים, על מנת למנוע לחץ על העצמות ובעיות בריאות. אוהב מאוד להביא מקלות או כדור שזורקים לו, אך יש להרגיל אותו לישון במקום קבוע, ולהשאיר מסביבו צעצועים מסקרנים. יש לצחצח את שיניו מוקדם ככל האפשר ולפחות פעמיים בשבוע, חשוב לגזור את השערות בין כריות הרגליים, ולהקפיד שאין באיזור הזה שאריות בוץ שיכולות לגרום אי נוחות. אין לרחוץ את הכלב לעיתים תכופות, ויש להשתדל להשתמש בשמפו טבעי כדי למנוע אלרגיות.

תוחלת חיים

חי בממוצע 9-10 שנים.

בריאות

נוטה לסבול מדיספרסיה של מפרק הירך והמרפק. זהו עיוות שיכול להוביל לשיתוק ובעיה בעצם ובסחוס הנקראת OCD. פעילות גופנית נכונה יכולה למנוע את המצב הזה, כמו גם הגבלת גישה של גורים למדרגות, איסור על קפיצות ומניעת ריצות ארוכות. בעיות בריאות בעיניים יכולות לעבור בתורשה, נחשב רגיש להשמנה, ונוטה לצבור אבנית בקצב מהיר על השיניים.

הערות

רוטוויילר הוא כלב חזק, שרירי ותקיף שמדורג כקטלני בחלק ממדינות המערב. הכלב מחויב על פי חוק ברצועה ובמחסום במקומות ציבוריים, זאת בשל הנטייה שלו לרעות. אילוף נכון ויחס סבלני אל הכלב יבטיחו את נאמנותו, וישללו לחלוטין סיכוי לתקיפות או פגיעות לא רצויות.

Comments are closed.