דוברמן, Doberman

דוברמן

ארץ מוצא

מקורו של הדוברמן הוא בגרמניה.

היסטוריה

דוברמן הוא אחד מזני הכלבים שקרוי על שם המפתח שלהם – קארל פרידריק דוברמן. הוא פותח כדי להיות כלב שמירה מהסוג הנאמן והמסור ביותר, שכן דוברמן האיש סבל מאד משודדים (הוא היה במקצועו גובה מס). עם השנים, הובא הדוברמן לארה"ב, ושם הפך לכלב פופולרי מאד. הוא שימש את הצבא ואת המשטרה בתור כלב גישוש לסמים, והן בתור כלב תקיפה וכלב שמירה. בעשרות השנים האחרונות נעשו ניסיונות רבים מאד למתן את אופיו של הדוברמן, ע"י זיווגים מחודשים, והדוברמן כיום הוא כלב שמתאים הרבה יותר למשפחות.

אופי

דוברמן ידוע בכך שלפני הכל – הוא נאמן ומסור מאד. לא לחינם הוא נוצר ככלב שמירה. מדובר על כלב עם נאמנות מוחלטת לאדוניו. זהו כלב חכם ופיקח במיוחד, שיודע לזהות סכנה, והוא חשדן במיוחד כלפי זרים. עם זאת, בניגוד למוניטין ולסטיגמה שנדבקו לכלבי הדוברמן, לא מדובר בהכרח על כלב תוקפן. אם מגדלים דוברמן מגיל צעיר, ונותנים לו הרבה חום, אהבה ומסירות – הוא יהיה כלב נאמן וידידותי מאד, ולא תוקפני – אלא לכל היותר חשדן כלפי אנשים שהוא לא מכיר. יתרה מכך, הדוברמנים ידועים ככלבים שאוהבים מאד ילדים, ואף נוטים להסתדר עם כלבים אחרים. באילוף מתאים מגיל צעיר – הם גם יסבלו נוכחות של חתול בבית. זהו כלב ששונא להיות לבד, ולכן כדאי לדאוג שברוב שעות היום, תמיד אחד מבני המשפחה יהיה בבית ביחד איתו.

גובה

הדוברמן מגיע לגובה שבין 65 ל 70 ס"מ.

משקל

בין 30 ל 40 ק"ג.

צבע פרווה

הפרווה של הדוברמן יכולה להיות שילוב בין צבע כסוף, חום, ושחור.

אורך פרווה

פרווה קצרה וצפופה מאד.

נשירת שיער

דוברמן נוטה להשיר את הפרווה באופן ממוצע יחסית.

טיפול

מבחינת הטיפוח של הדוברמן, המשימה היא פשוטה – הברשה קבועה אחת לשבוע ולא יותר מכך, ורחצה רק במקרים נדירים של בעיות כמו קרציות או פרעושים. מבחינת האילוף והטיפול – יש להתמיד בהם לאורך זמן. הדוברמן יכול לקלוט מהר מאד מסרים שונים, והוא כלב חכם מאד. מומלץ להתחיל עם האילוף כבר בגיל צעיר, ויש להגדיר היטב לדוברמן מה מותר ומה אסור לו – אלו כלבים שבהחלט מבינים גבולות. במקביל יש לתת לדוברמן לשחרר אנרגיות, לשחק איתו, ולתת לו לרוץ במרחבים פתוחים. אין צורך לאלף את הדוברמן במיוחד לשמירה. אם תטפחו את רגש הנאמנות והקירבה שלו אליכם, הוא כבר ייתן לטריטוריאליות והחשדנות שלו לעבוד – והוא יגן על הבית מפני זרים.

תוחלת חיים

רוב כלבי הדוברמן מגיעים לגיל של 13 שנה.

בריאות

יחסית לכלבים גזעיים אחרים, נחשב הדוברמן לכלב בריא וחזק יחסית לאורך רוב שנות חייו. עיקר הבעיות מופיעות בגיל מבוגר – הן בעיות לב, ובפרט בעיות השמנה. לחלק מהדוברמנים יש נטייה לפתח בעיות ירכיים בגיל צעיר יחסית. לעתים הם גם מתעוורים בגיל צעיר, אם כי בסך הכללי – מדובר על אחד הזנים הבריאים.

הערות

כאמור, בניגוד לסטיגמה הרווחת – דוברמן ממש לא חייב להיות תוקפני או בעייתי. הכלב אכן נוטה לפתח חשדנות והוא מאד טריטוריאלי – אך הוא כלב נאמן מאין כמוהו, ידידותי ומקסים לאנשים שהוא מכיר, ואפילו נוח להסתדר עם כלבים אחרים. עם זאת, מומלץ לאמץ דוברמן רק במידה ויש לכם חצר פרטית, וכן לדאוג לכך שהוא לא יישאר לבד לאורך רוב שעות היום.

Comments are closed.